Tailormade
Tailormade
YEŞİLÇAM YALILARI İstanbul'da Türk Sinemasını Ağırlayan Köşkler ve Mekanlar
TÜRKİYE'DEN İLK DEFA unutulmaz Türk filmlerine ev sahipliği yapan tarihi Yeşilçam yalıları.. Saklı sokakları, semtleri ve plato-mekanlarıyla kamera arkasının gizli geçmişi.. Ünlü yönetmenlerden yıldız oyunculara Yeşilçam ve tüm özel detaylarıyla Türk sinema tarihi.. Meşhur filmlerin bilinmeyen gerçekleri.. Türkiye'nin ilk sinema müzesinde büyülü bir sanat yolculuğu.. Yeşilçam sokağı ve Beyoğlu sinemaları.. Avrupa yakasından Asya'ya dekorlarıyla ve mekanlarıyla Türk sinemasında İstanbul...
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
AYASOFYA'DA BİR GECE (ÖZEL İZİNLE AYASOFYA GECE TURU) Sadece MATİLDA GEZGİNLERİNE Özel Bir Gecede Ayasofya ve Mistik İstanbul
Mimarlık tarihinin günümüze ulaşmış en efsane anıtlarından Ayasofya’ya SADECE MATİLDA GEZGİNLERİNE ÖZEL İZİNLE düzenlenen GECE TURU.. İlahi Bilgelik mabedinde hiçbir ziyaretçinin olmadığı gece atmosferinin sessizliğinde mistik bir keşif.. Gizemlerle dolu Bizans efsaneleri.. Kralların, azizlerin ve prenseslerin öyküsü.. Göz kamaştıran mozaikler ve nefes kesen freskler.. Doğu Roma’dan Osmanlı’ya uzanan derin bir tarih.. Bir kez yaşanacak "Müze’de Bir Gece" deneyimi ve Ayasofya’nın hikayesi..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
YEDİTEPE'DEN HALİÇ KIYILARINA Kariye & Fener & Balat & Ayvansaray
Tarihi yarımadanın batı yakası ve eski İstanbul’un masalsı semtleri.. Bizans’ın efsanevi yapısı Kariye Müzesi’nden Ayvansaray surlarına, rengarenk cumbalı evlerle süslü Balat sokaklarından Ortodoks cemaatinin dini merkezi Fener’e melankolik bir rota.. Saklı kiliseler, ayazmalar, sinagoglar, türbe ve camilerle üç semavi dinin kültürel mozaiği.. Antika dükkanları, tarihi mektepler, zindanlar, hamamlar ve çeşmeler.. Fener Rum Patrikhanesi ve Demir Kilise.. Yeditepe’den Haliç kıyılarına Bizans ve Osmanlı izleri..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
Tailormade
PERA'DA DÜNYA MUTFAKLARI (Gurme Rehber ile Ödüllü Restoranlarda) Fransız Bistrosu - İspanyol Tapas Barı - İtalyan Restoranı - Yunan Tavernası
Dünyanın en seçkin mutfaklarından oluşan yerel lezzetleri İstanbul gezginleriyle buluşturan bir gurme yolcuğu.. Geleneksel Avrupa restoranlarını İstanbul’un tarihi yolu ‘Grande Rue de Pera’da bir araya getiren efsane bir rota.. Fransız bistrosunda sabah kahvaltısı ve kahve keyfi.. İspanyol barında sangria eşliğinde sıcak ve soğuk tapas tadımı.. İtalyan restoranında Napoli usulü odun ateşinde pizza ve Pera’nın büyülü gün batımı manzarasıyla ünlü eski Yunan tavernasında Rum mezelerinden akşam yemeği..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
Tailormade
ADALAR ve EDEBİYAT Burgazada'dan Heybeli'ye Türk Edebiyatının İzleri
TÜRKİYE’DEN İLK DEFA İstanbul’un gözdesi adalarda Türk edebiyatının izleri ve ünlü yazarların hayat hikayeleri.. ‘Adalı’ lakaplı Sait Faik’in izinde adım adım Burgazada.. Ahmet Rasim’den Hüseyin Rahmi Gürpınar’a Heybeliada.. Çam ağaçlarının çevrelediği Arnavut kaldırımlı sokaklar, ahşap evler ve fayton sesleri.. Saklı manastır Heybeliada Ruhban Okulu.. İsmet İnönü Evi’nde hatıralar.. Adalı yazarların evleri, mektupları, el yazmaları, notları ve nice değerli eşyaları arasında adalarda edebiyat ve edebiyatta adalar..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
OSMAN HAMDİ BEY'İN İZİNDE İSTANBUL Bir Arkeolog.. Bir Ressam.. Ve Bir Müzecinin İstanbul'u..
Türk müzeciliğinin kurucusu Osman Hamdi Bey'in izinde İstanbul Arkeoloji Müzesi.. Dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müzeden biri ve Türkiye’nin ilk müzesi.. Osman Hamdi’nin tarihi keşfi İskender Lahdi.. Ortadoğu’nun ilk yazılı anlaşması Kadeş tabletinden Hammurabi’nin yasalarına, Babil’in İştar Kapısı’ndan ünlü Romalı şair Sappho heykeline arkeolojik keşifler.. Osman Hamdi’nin paha biçilmez eseri: Kaplumbağa Terbiyecisi.. Osman Hamdi’den Picasso’ya Türkiye’nin ilk güzel sanatlar müzesi..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
Tailormade
KLASİK ARABALAR İLE NOSTALJİK İSTANBUL (2 KİŞİYE ÖZEL) 1950'lerin Araçları İle Boğaziçi ve Nostaljik Demiryolu Seferi
TÜRKİYE’DEN İLK DEFA 1950’lerin klasik arabaları ile Boğaziçi’nde büyülü bir seyir.. İki kişiye özel bir gezi ve anıları ölümsüzleştirecek benzersiz fotoğraf kareleri.. İstanbul’da yaşayan geçmiş.. Boğazın en güzel köyü Arnavutköy.. Adı gibi güzel Bebek.. Asırlık çınarları ve tarihi köşkleri ile adım adım Emirgan ve boğaza karşı çay keyfi.. Rahmi Koç Müzesi’nde nostaljik keşifler.. Haliç kıyısında işleyen özel tren ile demiryolu seferi.. Boğaziçi’nden Haliç’e bambaşka bir İstanbul bambaşka bir gezi rotası...
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
SULTANLARDAN KRALİÇELERE İstanbul'un Eşsiz Köşk ve Kasırları (Anadolu Yakası)
SADECE MATİLDA'DA Anadolu yakasını süsleyen büyülü Osmanlı sarayları ve geçmişten günümüze şehrin mücevherleri gibi parlayan tarihi köşk ve kasırlar.. Sultanları, kraliçeleri, şahları, prensesleri, dük ve düşesleri ağırlayan salonlar ve kapalı kapılar ardında saklı hikayeler.. Bir imparatoriçenin aşk yuvası: Beylerbeyi Sarayı.. Kaymak Mustafa Paşa Cami ve Lale devrinin öyküsü.. Adile Sultan Sarayı.. Dillere destan Küçüksu Kasrı.. Hidiv’den Mecidiye’ye İstanbul’un zamana direnen inci yapıları..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
OSMANLI İSTANBUL'U (HAREMDE GEZİ ve SARAY LEZZETLERİ) Tarihi Yarımada ve Payitahtın Öyküsü (Osmanlı Mutfağından Lezzetler İle)
Asya’dan Avrupa’ya uzanan sınırları ile 16.yüzyılın en güçlü imparatorluğu Osmanlı’nın hikayesi ve son başkent İstanbul’da tarihi yapıları.. Topkapı sarayı ve Payitaht’ın öyküsü.. Bilinmeyen yönleriyle Harem’de gezi.. Ödüllü gurme restoranda Fatih Sultan Mehmet’in ‘Matbah-ı Beray-i Has’ yemeklerinden hazırlanacak özel bir öğle yemeği.. Bizans’tan Osmanlı’ya Ayasofya.. Batının ‘mavi mabedi’ Sultan Ahmet Camii. Arasta Çarşısı ve Caferağa Medresesi.. Ve adım adım İbrahim Paşa Sarayı (Türk İslam Eserleri Müzesi)..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
Tailormade
RUY-İ DERYA İSTANBUL İstanbul'da Denizcilik Tarihi (Buharlı Römorkör ile Haliç ve Uluçalireis Denizaltısı)
TÜRKİYE’DEN İLK DEFA dünyanın bilinen en eski buharlı römorkörlerinden biriyle Haliç sularında nostaljik yolculuk ve II. Dünya Savaşı’nda görev yapan ardından Türk donanmasına katılan Uluçalireis denizaltısında keşif turu.. Osmanlı saltanat kayıklarından Ertuğrul Fırkateyni’ne Deniz Müzesi.. Üç büyük kaptan-ı derya mirası: Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi, Sinan Paşa Külliyesi ve Kılıç Ali Paşa Camii.. Osmanlı’nın ilk kandili Ahırkapı Deniz Feneri.. Bir ilginç İstanbul’lu: Balık Müzesi.. Vira Vira İstanbul..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
BİR LOKMA BİR HIRKA (Tarihi Atmosferde Mevlevi Sema Ayini) İstanbul Mevlevihaneleri ve Tekkeleri
Dünyanın en mistik ve en ünlü sufi tarikatlarından Mevleviliğin izinde İstanbul Mevlevihaneleri ve 14.yüzyıldan günümüze İstanbul kuytuluklarında kalmış tarihi tekkeler.. Galata ve Bahariye Mevlevihaneleri.. İstanbul’da Bektaşi ocağı: Emin Baba Dergahı.. Buhara Özbekler Tekkesi.. Ayni Ali Baba’dan Ummi Sinan’a Kadiri, Cerrahi ve Halvetiliğin öyküsü.. Tarihi atmosferde büyüleyici bir Mevlevi sema ayini.. Köklü gelenekler, kültürel miraslar, ritüeller ve kadim sırlar.. Tarihin derinliklerine felsefi ve ruhani bir yolculuk..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
MİMAR SİNAN YOLU İstanbul'da Mimar Sinan Eserleri
Dünya mimarlık tarihinin en büyük ustalarının başında gelen Mimar Sinan’ın İstanbul şaheserleri.. Dülgerlikten Osmanlı baş mimarlığına yükselen bir dehanın çarpıcı hikayesi.. Hüsrev Kethuda Hamamı’ndan Sinan Paşa Külliyesi'ne, Molla Çelebi Camii’nden Sinan Çarşısı’na Mimar Sinan’ın İstanbul’a mirası külliyeler, camiler, çarşılar, hamamlar ve türbeler.. Her biri birbirinden özgün Sinan eserlerinin tarihi geçmişi.. Her iki yakada tarihi eserleri ile geçmişte ve günümüzde Mimar Sinan..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
İSTANBUL'DA BİZANS MANASTIRLARI ve SARAYLARI Doğu Roma'nın Öyküsü
Antik çağ ve orta çağ boyunca hüküm süren bir imparatorluğun tarihi öyküsü.. İstanbul’da Bizans eserleri.. Asırlardır şehrin tanıklığını sürdüren saraylar, manastırlar, kilise ve anıtlar.. Dünya üzerinde ayakta kalabilmiş tek Bizans sarayı Blaherne.. 6.yüzyıldan günümüze Khora Manastırı (Kariye Müzesi).. Hançerli Kilise.. Moğolların Meryem’i.. Efsanelerle dolu ayazmalar.. Saklı mabet Pammakaristos Manastırı (Fethiye Müzesi).. Büyük Konstantin’in şehri Bizans ve fetihten önceki İstanbul’un hikayesi..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
ZEYREK'TEN SÜLEYMANİYE'YE Tarih Kokan İstanbul
Yeditepe’den üçüncüsünü taçlandıran Mimar Sinan’ın kalfalık eseri Süleymaniye ve çevresi.. Muhteşem yüzyıldan geriye kalan sade ve zarif anıtlar: Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan türbeleri.. Tarihi Vefa Bozacısı’ndan Nostaljik Sevda Gazozcusu’na İstanbul’un arka sokak lezzetleri.. Caferağa Medresesi ve Kadınlar Pazarı’nda geleneksel Büryan kebabı keyfi.. Ferhan Özpetek’in ‘Hamam’ filmini çektiği tarihi hamam.. Eski Zeyrek evleri, kilise camiler ve Bizans’tan Osmanlı'ya bir zamanların İstanbul’u..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
KUMKAPI & SAMATYA (İkinci Bahar ve Ali Haydar ile Kebap Keyfi) İstanbul'un Saklı Köşesi Renkli Mozaiği
Bizans surlarının içinde İstanbul’un unutulmuş semtleri ve eski İstanbul’dan mistik görüntüler.. Eski ahşap evler, Rum ve Ermeni kiliseleri, tarihi konaklar ve küçük mahalle dükkanları.. Nuri Bilge Ceylan’ın ödüllü filmi ‘Üç Maymun' ve bir zamanların efsane dizisi ‘İkinci Bahar'ın çekildiği mekanları ile Samatya.. Dizinin meşhur kebapçısı Ali Haydar’ın yerinde usta şefin elinden kebap ziyafeti.. Balık restoranların çevrelediği ünlü meydanıyla Kumkapı.. Ermeni Patrikhanesi.. Kadırga’dan Samatya’ya renkli İstanbul mozaiği..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
İSTANBUL KANATLARIMIN ALTINDA VIP Helikopter ile İstanbul Turu (Planlı veya Kişiye Özel)
İki kıtadaki tek şehir İstanbul’u özel tasarım VIP helikopter ile keşif.. Haliç, tarihi yarımada ve Boğaziçi semalarında İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal tüm güzellikleri.. İstanbul’a kuş uçuşu tanıklık etmenin keyfi ve bir kez yaşanacak nefes kesen bir deneyim.. Gökyüzünde kaptan pilottan İstanbul rehberliği.. Özel mikrofonlu kulaklıklar ile helikopter içinde sohbet imkanı.. Uçuş süresince fotoğraf ve videolar ile ölümsüzleşecek gerçeküstü anlar.. Hezarfen Ahmet Çelebi’nin İstanbul’una heyecan dolu bir yolculuk..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
YAHUDİLER'İN İSTANBUL'U Galata'dan Haliç'e İstanbul'da Yahudi Mirası
Kökleri Bizans’a kadar uzanan İstanbul Yahudilerinin tarihi öyküsü ve kültürel mirası.. Sinagoglar, köşkler, evler ve mahalleler.. Yüzyıllarca kapalı toplum yaşayan bir cemaatin bilinmeyen yönleri.. Osmanlı’ya ilk matbaayı getiren İbrahim Müteferrika’dan nice tarihi şahsiyete çarpıcı anılar.. Kendine özgü Yahudi mimarisi ve İstanbul’daki izleri.. Özel izinlerle gerçekleştirilecek geziler: Ahrida, Aşkenaz ve Neve Şalom sinagogları.. İlk ahşap sinagog İştipol’den Hahambaşılık binasına Yahudiler’in İstanbul’u..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
İSTANBUL'DA KÖŞKLER ve KASIRLAR (FERİYE SARAYINDA YEMEK KEYFİ) Osmanlı Sultanlarının Yazlık Sarayları ve Koruları (Avrupa Yakası)
Ihlamur vadisi ve Osmanlı mimarisinin en zarif örneklerini taşıyan Merasim ve Maiyet Köşkleri.. Havuzlu Ihlamur mahalli, Muhabbet Bahçesi ve tarihi Hacı Hüseyin bağları.. II.Abdülhamit’in göz alıcı mabedi Yıldız Sarayı.. Kızlarağası’ndan Malta Köşkü’ne kasırları, camisi, tiyatrosu ve çini atölyesiyle geç Osmanlı tarihinin büyülü korusu ve gözde yapıları.. Saray Koleksiyonları Müzesi.. Osmanlı mimarisinin ilginç örneği Feriye sarayının muhteşem manzarası ve eşsiz atmosferinde ödüllü şefin elinden unutulmayacak bir yemek keyfi..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
KÖRLER ÜLKESİ KHALKEDON (KADIKÖY) ve ÇEVRESİ Yeldeğirmeni'nden Moda'ya Kadıköy (Süreyya Operasında Senfoni)
Bir rahibin kehaneti: Körler ülkesi Kadıköy.. Tarihi Yeldeğirmeni ve Dünyaca ünlü sanatçıların elinden çıkan sokak sanatı Mural İstanbul.. Huzurlu ve sakin havasıyla İstanbul’un bohem semti Moda.. Nostaljik apartmanlar, tiyatro salonları, sanat atölyeleri, antikacılar, kahve dükkanları.. Birbirinden özgün tarihi köşkler, deniz ve rıhtım.. SADECE MATİLDA gezginlerini gezi sonunda karşılayan bir sanat şöleni: Süreyya Operası’nda senfoni ve opera gecesi.. Her köşesi sürprizle dolu Kadıköy, Yeldeğirmeni ve Moda..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
YERALTINDA İSTANBUL İstanbul’un Gizemini Koruyan Tarihi Yeraltı Yapıları
Binlerce yıldır çözülememiş bir bilmece.. Efsanelerle dolu gizemli tüneller ve mekanlar.. Bahçeler ve anıtlarla süslü dillere destan Bizans saraylarının izleri ve nefes kesen yeraltı yapıları.. Antik malikhane ve köşk kalıntıları.. Bir çoğu özel mülklerin altında saklı bilinmeyen sarnıçlara keşif.. Tauri Forumu’ndan Theodosius Takı’na Bizans tarihinin ve mimarisinin benzersiz örnekleri.. Sarnıçtan çok bir sarayı andıran Yerebatan.. Binbirdirek ve Şerefiye sarnıçları.. Saklı ayazmalar.. Dehlizlerinde kaybolacağımız Yeraltındaki İstanbul.. 
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
ADIM ADIM TATAVLA İstanbul Rumları'nın İzinde (Tarihi Rum Meyhanesinde Yemek Keyfi İle)
Şehrin kadim sakinleri İstanbul Rumlarının izinde cumbalı evlerin süslediği eski semtler.. Dar sokakları ardında unutulmuş kiliseler.. Sanatsal bir mimariye ev sahipliği yapan tarihi mezarlıklar.. Dükkanlardan tavernalara her köşesinde tarihi değerler.. Ünlü mahalle kabadayısı Hrisantos’tan çiçekçi Sabuncakis’e ilginç Rum hikayeleri.. Gözler önünde saklı bir mabet: Aziz Esprit Katedrali.. Evangelistra Rum Kilisesi’nden Aya Lefter’e On iki Havariler’den Protestan Mezarlığına beş yüz yıllık bir öykünün tarihi ve mimari izleri..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
ESKİMEYEN İSTANBUL Cihangir'den Karaköy'e Farklı Bir Hikaye
Dar sokakları, Fransız bistrolarını andıran mekanları ve kedileriyle ünlü Cihangir.. Yerel dükkanlara ve İstanbul’un en iyi antikacılarına ev sahipliği yapan Çukurcuma.. Firuzağa’dan Cihangir Camii’ne tarihi mabetler.. 2014 Avrupa yılın müzesi seçilen Masumiyet Müzesi ve bir romanın kurmaca evreni.. İkbal kahvesinden Cihangir’e Orhan Kemal Müzesi.. İstanbul Soho’su Tophane.. Osmanlı İstanbul’unun kiliseden camiye çevrilen ilk yapısı Arap Cami.. Zamanın durduğu Karaköy ve eskimeyen İstanbul..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
Tailormade
BÜYÜKADA ve RENKLERİ Tüm Yönleriyle Dört Mevsimde Büyükada
Asırlık zeytinler.. Çam ve servi ağaçları.. Mavi yaseminler, yediveren gülleri ve begonvillerle kaplı meşhur ada köşkleri.. Mimoza kokularının sardığı kıvrımlı yollarda huzurun tadı.. Büyülü bir doğa ve kulaklarda çınlayan fayton sesleri.. Bizans’tan Osmanlı’ya uzanan tarihi miraslar.. Keşişlere ev sahipliği yapmış manastırlar ve yetim kalmış Rum Yetimhanesi.. Troçki’nin evi.. Reşat Nuri Güntekin yolu.. Adalar müzesi.. Marmara’nın en büyük prensi Büyükada ve tüm yönleriyle dört mevsimde keşif..
DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON
İLETİŞİM

Merdivenköy Mah. Bora Sok. No:1 NİDAKULE
Kat: 7 Göztepe/İstanbul
Telephone:   +90 216 468 88 30
FAX:               +90 216 357 02 32
E-mail:           info@groupmatilda.com

E-BÜLTEN